Takarmányhal - Kárász - kapható!






Kategóriák
Akció

Partnereink


ÚJ TERMÉKEINK

MOHOSZ: Horgászvizsga

2014.03.31. MOHOSZ

A horgászvizsgáról: www.mohosz.hu/horgaszvizsga.html


Az új halgazdálkodási törvény és végrehajtási rendelete (ez utóbbi hatályba lépése 2013. december 29.) előírásai megváltoztatta a horgászvizsgáztatás bizonyos feltételeit (például a vizsgabizottságok lehetséges összetételét, a vizsga rendszerét). A vizsgarendszer egységes kidolgozásáig és a szélesebb körűen működő állami vizsgabizottságok felállásáig akadozik a horgászvizsgáztatási rendszer. A kormányhivatalok halgazdálkodási hatóságai már részben megkezdték a horgászok vizsgáztatást, hogy a vizsgára jelentkezőknek ne kelljen hosszabb ideig várakozniuk. Várhatóan rövidesen elindul majd a hatósági jóváhagyást követően a horgász szövetségeknél és egyes egyesületeknél működő állami vizsgabizottságok tevékenysége is. Ha valaki, valamilyen okból sürgősen vizsgát kíván tenni, akkor először a halgazdálkodási hatóságoknál tud érdeklődni a vizsga időpontokról, illetve rövidesen a horgász szövetségek is tudnak majd információval szolgálni a vizsgáztatási helyszínekről és a vizsga időpontokról.


A vizsgáról általánosan

A hatályos törvényi szabályozás szerint, aki egész évben, állami horgászjegy birtokában horgászni kíván, és a horgászvizsgát eddig nem tett, illetve horgászvizsga letételét nem tudja igazolni (illetve nem tudja bemutatni korábbi érvényes állami horgászjegyét) állami horgászvizsgát kell tennie.

A vizsgára való felkészülést a törvényi, rendeleti előírások és erre építő kiadványok segítik. (A vizsgára felkészítő NÉBIH kiadvány letölthető itt).

Állami horgászvizsgát a kormányhivatal földművelésügyi igazgatósága által meghirdetett vizsganapon lehet tenni. A vizsga teszt jellegű, de a halfajok ismeretéről általában szóban kell beszámolni a vizsgázónak.

Az állami horgászvizsgán a következő ismeretekről kell számot adni: a halgazdálkodási és halvédelmi jogszabályokról; a hazánkban élő halfajok meghatározásáról, főbb biológiai jellemzőiről; az alapvető horgászmódszerekről; a horgászzsákmánnyal való kíméletes bánásmódról; a vízparti és a csónakból történő horgászat legfontosabb biztonsági szabályairól; a halászati őrzés horgászokat érintő alapvető ismereteiről; a horgászattal kapcsolatos legfontosabb vízügyi, természet- és környezetvédelmi szabályokról; az egyesületi tagságból eredő jogokról és kötelezettségekről, a horgász szervezetek szerepéről; a horgászattal kapcsolatos helyszíni hatósági és rendészeti intézkedésekről; a horgászrendi szabályozások szerepéről, valamint a horgászetikáról.

A horgászvizsgát a lakóhely szerinti kormányhivatalok halgazdálkodási hatóságoknál és megyénként, a fővárosban is több állami horgászvizsga bizottsági helyen (horgászegyesületeknél, szövetségeknél), meghatározott időpontokban lehet tenni. Az állami horgászvizsga díja 3500 Ft. A sikeres vizsgázó állami vizsgabizonyítványt kap, melyet célszerű otthon megőrizni (vízpartra nem kell vinni!), mivel ez az okmány a mindenkori állami horgászjegy kiváltásának egyik alapokmánya, alapfeltétele. Ha valaki néhány évre felhagy a horgászattal, és azt követően ismét horgászni kíván akkor a vizsgaokmány bemutatásával (vagy korábbi érvényes állami horgászjegyének bemutatásával) tudja igazolni állami jegy váltási jogosultságát.

Horgászvizsgát a legalább 12. életévét már betöltött személy, gyermek is leteheti, de csak a 15. életév betöltését követően kell letenni ahhoz, hogy az ifjúsági horgász egész évre érvényes állami horgászjegyet tudjon váltani.

 

www.thermocsizma.hu